Kultura organizacyjna a ludzie

Kultura organizacyjna-2

Dziś kolejna porcja moich odpowiedzi na Wasze pytania zadane podczas spotkania online AMA #1 Kultura organizacyjna w trakcie i po koronawirusie. Jak już wspominałam, odpowiedzi podzielone są na 4 części, a dziś zmierzyłam się z pytaniami w temacie “Kultura organizacyjna a ludzie”. Przyjrzymy się, jaki wpływ na nas samych ma kultura organizacyjna będąca obecnie pod wpływem koronawirusa. Choć Wasze pytania dotyczyły przeważnie kultury organizayjnej w ogóle, w odpowiedziach przemycam istotny wpływ pandemii i to jak może ona zmienić funkcjonowanie wielu firm oraz nas samych.

 1. Kultura organizacyjna w trakcie koronawirusa
 2. Kultura organizacyjna po koronawirusie
 3. Kultura organizacyjna a ludzie
 4. Kultura organizacyjna ogólnie

Kultura organizacyjna a ludzie

1. Jak najlepiej zarządzać i motywować zespoły pracujące zdalnie?

1Jedne źródła podają, że motywacja pracowników podczas takiego modelu pracy rośnie, inne, że spada – tak naprawdę wszystko zależy właśnie od tego, jak ta praca jest zorganizowana i jak zespoły są zarządzane. Bardzo polecam odpowiedzi Nadii Harris-Kosior, założycielki HR Remote Work Advocate, udzielone w tym temacie podczas Śniadania Project Managerów vol. 20 online, które zostały opublikowane na blogu (sekcja “Efektywność i motywacja podczas pracy zdalnej”).

Od siebie dodam kontekst koronawirusa towarzyszący pracy zdalnej i właściwie swoją odpowiedź mogłabym sprowadzić do jednego zdania: jeśli chcesz, aby Twoje zespoły były zaangażowane, uczyń ich pracę angażującą – również w nowych okolicznościach, a może nawet przede wszystkim. Nadia zauważyła: Jeśli po raz pierwszy zetknęliśmy się ze środowiskiem zdalnym dzisiaj i nasz zespół nie jest zmotywowany to sygnał, że poprzednio wcale nie było inaczej, a my po prostu nie byliśmy tego świadomi.” 

W obliczu pandemii 3 czynniki wpływają na zmniejszenie motywacji:

 • Rosnąca presja emocjonalna
 • Presja ekonomiczna – obawa o utratę pracy
 • Bezwładność

Weź je pod uwagę, kiedy myślisz o tym, jak motywować pracowników. Upewnij się, że stać Cię na to, aby zakomunikować stabilizację zatrudnienia. Nie obiecuj na wyrost, przedstawiaj transparentnie jakie masz plany związane z utrzymaniem pracowników.

Zapytaj pracowników jak wpływa na nich obecna sytuacja i co możesz dla nich zrobić – zapewnij im to, czego potrzebują:

 • Zainteresuj się warunkami pracy w domu
 • Zredukuj spotkania / telekonferencje do naprawdę potrzebnych
 • Przyjmuj zarówno to, co dobre i złe – nie skupiaj się na błędach z przeszłości
 • Pomóż pracownikom rozwiązać ich problemy związane z zarządzaniem czasem, szanuj ich asertywność
 • Bądź w kontakcie z pracownikami – postaw na otwartość i transparentność
 • Obierz kurs na rezultat – sztywne procesy, zasady i procedury obniżają zdolność rozwiązywania problemów i kreatywnego myślenia, które teraz są firmom bardzo potrzebne
 • I najważniejsze: zaufaj swoim pracownikom

Niezależnie od powyższego na pewno największą przewagę w nowych okolicznościach osiągną Ci, którzy mają zdolność adaptacji do zmieniających się warunków. Łatwiej im będzie przystosować się do zmian, a nawet zacząć szukać w nich pozytywów czy zacząć szybciej działać konstruktywnie.

2. Od czego zacząć budować kulturę organizacyjną w dużym, rozproszonym zespole?

2Kultura organizacyjna funkcjonować powinna na poziomie organizacji, nie zespołu. Zastanowiłbym się jednak jak będzie wyglądała kultura organizacyjna w rozproszonym zespole, ponieważ każda lokalizacja będzie miała swoje własne odcienie tej samej kultury – wpłyną na to różnice kulturowe (jeśli mowa o zespołach rozproszonych w różnych krajach) i / lub specyfika poszczególnych lokalizacji.

Ta sama wartość wyrażać się może w inny sposób w danym kraju i zapewne może co innego oznaczać. Na przykład w niektórych kulturach zaangażowanie oznaczać będzie czas spędzony w pracy (Indie), w innych – przywiązanie do firmy (Ukraina), a w jeszcze innych wysiłek wkładany w dostarczane rezultaty (Polska). 

Spotkałam się też wielokrotnie z tym, że oddziały tej samej firmy w różnych miastach w jednym kraju funkcjonować mogą zupełnie inaczej i zupełnie inne praktyki stoją za poszczególnymi wartościami. Na przykład otwartość w jednym oddziale reprezentują tzw. “feedback box” – skrzynki, do których pracownicy mogą wrzucać informacje zwrotne dla pracodawcy, w innym oddziale są to uwagi kierowane do kierownictwa wyższego szczebla podczas spotkań całego oddziału bezpośrednio lub za pośrednictwem platformy online. 

W rozproszonych zespołach warto omówić rozumienie poszczególnych wartości, a także wypracować kontrakt zespołowy, aby sprowadzić je do obowiązujących reguł. To, na co się umówimy, jeśli będzie podobnie rozumiane, a także respektowane, stanowić będzie o kulturze pracy zespołu. Szczególnie ważne jest wypracowanie być może nowego kontraktu, jeśli jakiś już istnieje, który uwzględni zmiany wynikające ze zmiennego sposobu pracy w dobie pandemii.

3. Jakie narzędzia, praktyki managerskie stosujesz i polecasz w kontrolowaniu i ocenianiu pracy zespołów rozproszonych i pracujących zdalnie?

3Jestem zwolenniczką pracy opartej o cel i rezultat. Nie kontroluję zespołów dla samej kontroli, a oceniam jedynie efekty prac, na które się umawiamy. Rzadko też narzucam terminy realizacji zadań, zawsze staram się upewnić jaki termin jest realny z perspektywy zespołu tak, aby odpowiedzialnie mógł zostać dotrzymany. Oczekuję też w związku z tym informowania o ryzykach i możliwych opóźnieniach – to wprowadza do naszych relacji transparentność. 

W przypadku zespołów rozproszonych / pracujących zdalnie szalenie ważna jest regularna komunikacja – należy stworzyć płaszczyznę do przekazywania sobie tych informacji. Są to cykliczne z określoną agendą. Zależnie od tematu i tego na jakim poziomie omawiamy bieżący status, spotykam się z przedstawicielami zespołów lub całymi zespołami.

Czwarta, ostatnia seria odpowiedzi na Wasze pytania w temacie “Kultura organizacyjna ogólnie” już wkrótce na blogu :)

Więcej wpisów autora: Karolina Jarocka

XIX Konferencja IPMA Polska

Konferencja IPMA – największe wydarzenie dla branży project management w Polsce! Konferencja...
Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *