“Zwinnologia. 55 praktycznych narzędzi Agile”

Zwinnologia

Za nami 1 września, uczniowie wracają do ławek, a i dla nas może być to dobra motywacja do poszerzania horyzontów. Tym razem dzielę się propozycją książki na temat innowacyjnego podejścia do zarządzania zmianą, wydanej nakładem wydawnictwa MT Biznes pt. “Zwinnologia”, autorstwa Jarosława Rubina, Wiesława Grabowskiego i Marka Naumiuka – trzech trenerów, praktyków z zarządzania projektami.

Już sam podtytuł “55 praktycznych narzędzi Agile” bardzo dobrze nakierowuje czytelnika na tematykę tej pozycji. Niemal 500 stron poświęconych jest zmianie, a dokładnie rzecz ujmując, zwinnemu zarządzaniu i podejściu do zmiany. Autorzy w początkowej części książki “Zwinnologia”, w rozdziale 1. zatytułowanym “Czy potrzebna jest jeszcze jedna książka o zarządzaniu zmianą?” w bardzo przystępny sposób opisują czym jest zmiana, podpierają się jednocześnie statystykami z rynku, które podkreślają jak ważny, a zarazem trudny jest poruszony temat. 

W rozdziale 2.”Co jest do zrobienia i w jaki sposób? Aspekt organizacyjny” znajdziesz informacje na temat podejścia do zmiany – w jaki sposób komunikować zmiany oraz jak się do nich przygotować. Autorzy udzielają wskazówek, które pomogą Ci zastosować innowacyjne podejście do zarządzania zmianą oraz osiągnąć zamierzony cel. Podkreślają też wyzwania towarzyszące zmianom, dając jednocześnie cenne wskazówki i garść wiedzy teoretycznej – pojawiają się takie pojęcia jak np. cykl Kolba, cykl Deminga czy kręgi wpływu.

Agile i Scrum - podstawy | Twoje Drzwi do IT

Z rozdziału 3. “Kto ma to zrobić? Ludzie – to przez nich albo dzięki nim” dowiesz się jak ludzie reagują na zmianę oraz jak im pomóc przez nią przejść. Autorzy podają między innymi sposoby szukania agentów zmian, praktyki budowania zaangażowania, sposoby komunikowania zmian czy błędy w komunikowaniu wizji zmiany, również oparte o ciekawe liczby.

“Przeczytać to za mało, czyli jak wdrożyć zwinne podejście do zmiany” to tytuł rozdziału 4. Jest bardzo krótki, ma zaledwie 10 stron, jednak tyle wystarczy, aby opisać jak dobrze zabrać się za zmianę, stworzyć strategię jej wdrożenia oraz jak “odpalić” cykl zwinnego zarządzania zmianą. 

Opowiadając o książce, ciężko nie wspomnieć o katalogu narzędzi zwinnego zarządzania zmianą, który znajduje się w rozdziale 5. pt. “Katalog narzędzi Zwinnego Zarządzania Zmianą”. Już na początku rozdziału znajduje się zestawienie 55 narzędzi, które systematycznie na kolejnych 200 stronach są dokładnie opisane. Pisząc “dokładnie”, mam na myśli szczegółowe opisanie każdej pozycji z tabeli, z uwzględnieniem takich kwestii jak: wartość dla organizacji, scenariusz postępowania (inaczej przepis działania), przyczyny stosowania, rezultaty, pułapki oraz źródło, do którego czytelnik może zaglądnąć w celu dokładniejszego zgłębienia. Jest to duże udogodnienie zarówno dla ludzi, którzy dopiero zastanawiają się czym jest zmiana, jak nią zarządzać, jak również kompendium wiedzy dla doświadczonych project managerów, którzy chcą w łatwy i przystępny sposób odświeżyć sobie wiedzę i przypomnieć np. czym jest Model 7S, jak dobrze przygotować mapę strefy wpływów, jaka jest różnica pomiędzy retrospektywą a Lean Coffee czy jaką wartość dla organizacji przyniesie stworzenie planu komunikacji.

“Zwinnologia” jest doskonałym kompendium wiedzy, które pozwala spojrzeć na pewne sytuacje zawodowe z zupełnie innej perspektywy. Największym atutem książki jest to, co obiecuje nam już sam podtytuł: 55 praktycznych narzędzi Agile. Bardzo przejrzysta i przyjemna forma sprawia, że czyta się ją jednym tchem. Polecam tę pozycję szczególnie tym, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę z zakresu zarządzania zmianą oraz wierzą, że aby osiągać lepsze rezultaty, nie można stać w miejscu. 

Więcej wpisów autora: Maciej Bieniasz

Warsztatów Project Managerów vol. 3!

Pewnie tak jak ja czekasz na piękną pogodę i wysoką temperaturę z...
Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *