Jak zostać Project Managerem? #3 Mentoring i coaching kariery

Jak zostać project managerem-3

Pewnie wciąż zadajesz sobie pytanie, co jeszcze możesz zrobić, aby zdobyć upragniony zawód i jak zostać project managerem. I tym razem powtórzę: aplikować. Ale co zrobić, aby aplikować rozsądnie i podczas rozmowy kwalifikacyjnej czuć się bezpiecznie? Jak w wymarzonej pracy nie utonąć po wypłynięciu na głębokie wody? W końcu jak doskonalić się w zawodzie, w którym już pracujesz lub do którego dopiero dążysz? Dzisiaj przedstawię Ci dwa moim zdaniem najbardziej efektywne sposoby osiągnięcia tego celu:

Ten wpis długo leżał odłogiem, ponieważ nie chciałam, aby wybrzmiewał na stronach bloga jak swoista reklama. Dla obecnych i przyszłych project managerów prowadzę mentoring oraz coaching kariery, co i tym razem (podobnie jak ten cały cykl) powstało w odpowiedzi na Wasze prośby i pytania, za co Wam dzisiaj bardzo dziękuję :) Zaowocowało to wieloma nowymi kontaktami, wspaniałymi znajomościami oraz w niektórych przypadkach współpracą projektową. Zacznijmy od początku

Czym jest mentoring i co tak naprawdę w tym nim chodzi?

Mentoring to forma współpracy oparta na doświadczeniu Mentora i motywacji Mentee (ucznia). Wysoki potencjał mentoringu wynika z indywidualnej pracy 1:1 Mentee z Mentorem, dzięki czemu to jedna z najbardziej efektywnych strategii rozwoju osobistego, skoncentrowana na Mentee i jego potrzebach.

Mój autorski program

Aby współpraca na tej płaszczyźnie była możliwie maksymalnie efektywna, opracowałam swój autorski program, który pozwala zdobyć lub pogłębić wiedzę metodyczną, jak również rozwinąć kompetencje miękkie. Od początku nastawiona byłam na ciągłe doskonalenie w oparciu o feedback, o jaki za każdym razem proszę swoich Mentee. Dzięki temu program ewoluuje, a ja razem z nim.

Program nie oznacza programu w znqczeniu merytorycznym. Właściwie myślę teraz, że “program” to złe słowo. To raczej framework, w ramach którego współpracujemy, a składają się na niego:

  • Kontrakt
  • Sesje
  • Karta mentoringu

W trakcie mentoringu dzielę się z Mentee swoją wiedzą, a przede wszystkim doświadczeniem i poglądami. Opowiadam historie moich sukcesów i porażek. Udostępniam posiadane przeze mnie materiały i narzędzia. Wszystko to w przyjaznej atmosferze, opartej na otwartości i zaufaniu.

Bardzo często temat spotkań determinują spontaniczne i bieżące potrzeby Mentee. Każdy z nich ma swoją indywidualną ścieżkę rozwoju, co w moim odczuciu jest unikalną i największą wartością mentoringu, nie ma bowiem z góry zaplanowanego programu, który sztywno wyznaczałby przebieg nauki.

Każda sesja kończy się zadaniem domowym, które nie jest obowiązkowe, ale jest wykładnicze. W mentoringu wyznaję bowiem zasadę: wyciągniesz z niego tyle, ile sam włożysz.

Nieocenione zalety mentoringu

To, co dostrzegam w trakcie trwania mentoringu i oceniam jako niewątpliwe zalety tej formy współpracy to fakt, że:

  • Już w trakcie trwania mentoringu Mentee zdobywa wiedzę i umiejętności, które może zastosować w swojej codziennej pracy, obserwując efekty;
  • Wzrasta samoświadomość Mentee w obszarze Twojego dalszego rozwoju i planowanej ścieżki kariery;
  • Mentee staje się skuteczny w swoich działanich, a także zauważany i doceniany przez swoje otoczenie;
  • Mentee zdobywa solidne fundamenty i pewność siebie – jego wartość na rynku pracy szybuje w górę.

Moje zaangażowanie w ten proces, przygotowanie, skupienie, indywidualne podejście oraz duża kreatywność są wyznacznikiem kolejnej zasady, którą reprezentuję: sukces Mentee jest moim sukcesem.

Dla kogo jest mentoring?

Prowadzę mentoring dla takich osób jak Ty – będących już lub chcących zostać project managerami. Spora część z nich jest całkowicie spoza branży IT i przyznaję, że mam na koncie kilka sukcesów, czyli udanych przekwalifikowań. I tu właśnie dochodzimy do pewnego rozgałęzienia moich działań, ponieważ nie z każdym od początku mogę prowadzić mentoring. Czasem potrzebny jest jeszcze jeden krok przed nim.

Coaching kariery

Ten krok przed to czasem etap odkrywania: kim chcę być? Czy na pewno chcę zostać project managerem? Jakie mam talenty i mocne strony? To etap zaciekawienia, ale jeszcze nie zdecydowania. To etap poszukiwania swojej drogi i powołania zawodowego. Towarzyszę w ich odnalezieniu tak, aby zainwestowany czas nie był stracony. Po wyborze kierunku aktywnie pomagam w całym procesie przekwalifikowania się lub znalezienia / zmiany pracy, począwszy od stworzenia CV, przez analizę rynku, poszukiwanie i weryfikowanie ofert, aż do przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej. Potem już tylko razem świętujemy sukces :)

Coaching kariery | Twoje Drzwi do IT

Sprawy organizacyjne

Na coaching kariery zapraszam Cię do “Twoje Drzwi do IT” lub do kontaktu. Sesje umawiamy indywidualnie i każde spotkanie trwa 60 minut. Ich ilość zależna jest od Twoich potrzeb. To Ty decydujesz, kiedy cel został osiągnięty.

Sesja mentoringu odbywa się co 2 tygodnie i trwa 90 minut. Tu ważna jest regularność dla zachowania ciągłości procesu. Zbyt rzadkie sesje powodują, że z tego procesu “wypadasz”, zbyt częste nie pozostawiają wystarczająco dużo czasu na prace domowe. Cały proces mentoringu trwa na ogół od 3 do 6 miesięcy, zależnie od tgeo na jakim etapie jesteś.

W obydwu przypadkach koszt 1 sesji jest niewiele większy niż 2 dobre lekcje języka angielskiego ;) Spotkania odbywają się w kameralnej kawiarni lub w przytulnym i wygodnym biurze w Krakowie, mogą to być również sesje na Skype.

Poszerzone horyzonty

Zaciekawienie tematem jest bardzo duże. Poszerzając horyzonty Mentee, poszerzam swoje własne. Sama wiem, jak wiele jeszcze nie wiem i brakuje mi mentora, swoistego drogowskazu, kogoś, kto pomógłby mi zdobyć nieodkryty jeszcze ląd. Czasem najlepszymi mentorami stają się nasi koledzy z pracy lub przełożeni, jednak trzeba mieć dużo szczęścia, aby tak owych spotkać  – takich, którzy rozjaśnią nam tajemnice project managementu i pomogą wspiąć się na szczyt.

Referencje, które możesz przeczytać poniżej otrzymałam od osób, z którymi pracuję blisko rok. To dla mnie wielki zaszczyt móc je czytać i zarazem wielka mobilizacja.

Referencje

“(…) Karolina jest uroczą osobą, pełną życzliwości i wzbudzającą zaufanie. Chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Podczas sesji jest skoncentrowana, co pozwala Karolinie poprowadzić ją spójnie i rzeczowo. Po zakończonej sesji zawsze otrzymuję resume z załączoną listą poruszanych tematów oraz z listą tekstów źródłowych (…) Z przyjemnością słucham jej “wykładów”. Słowa Karoliny zapadają w pamięć i potrafią “odezwać” się zawsze wtedy, gdy tego potrzebuję.”

/Monika Dec, 26/04/2017/

“Jestem bardzo zadowolona z programu mentoringu z Karoliną. Karolina, do roli Mentora podchodzi bardzo profesjonalnie – słucha uważnie, jest skoncentrowana na potrzebach Mentee, zaangażowana – przygotowuje materiały i ewaluacje programu. Konstruktywna informacja zwrotna, zaufanie i wzajemny szacunek to naczelne zasady, które jej przyświecają w pracy Mentora. (…) Dzięki mentoringowi Karoliny nie tylko odnalazłam swoją ścieżkę zawodową, ale dostałam impuls do rozwój w roli Project Managera, który trwa do dzisiaj. Karolina dostrzegła potencjał we mnie drzemiący i go rozbudziła – za co jestem jej niezwykle wdzięczna.”

/Maria Heynar, 9/04/2017/

“Zajęcia z Karoliną mają sens! Jest profesjonalistką, która doskonale zna temat zajęć i jest w stanie doradzić w punkt. Luźna forma zajęć pozwala na podjęcie tematów istotnych w danym momencie oraz zmianę kursu, jeśli to potrzebne. Uważam, że czas spędzony na mentoringu jest wykorzystany w pełni, a zadania wykonywane między zajęciami pozwalają na pogłębienie wiedzy. Polecam!”

/Radosław Mrożek, 10/04/2017/

“To moje pierwsze doświadczenie, jeżeli chodzi konkretnie o formę mentoringu (…). Jest to jednak z mojego punktu widzenia najskuteczniejsza forma nauki. Rozwój ścieżki kariery oraz materiał spersonalizowany jest konkretnie dla mnie przez co każde spotkanie dostarcza mi wymierną korzyść.

(…) Przede wszystkim jest wskazówką czego powinienem się uczyć i te materiały dostarcza. Wiedza, którą przyswajam jest weryfikowana przez co jestem pewny, że przerobione zagadnienia rozumiem a przede wszystkim rozumiem poprawie.

Dzięki pełnemu skupieniu na moim przypadku mogę swobodnie wybierać zagadnienia, które są mi aktualnie potrzebne w pracy bądź szczególnie mnie interesują.

Karolina ma duże doświadczenie w różnych firmach dzięki czemu często teorie popiera konkretnymi sytuacjami. Dzieli się zarówno doświadczeniami w których odnosiła sukcesy jak i porażki przez co jest autentyczna i pozwala uczyć się na jej błędach. Informacje przekazywane na spotkaniach są zawsze wiarygodne i zgodne ze źródłami.

Jako Mentor umie słuchać, doradzać a nawet inspirować do samodzielnego znajdowania rozwiązania. Szerzy wartości lidera, a nie autorytatywnego szefa. Ma również niezwykłą łatwość w tłumaczeniu rzeczy trudnych, co sprawia, że taki sposób zdobywania wiedzy to czysta przyjemność.”

/Piotr Opałacz, 26/04/2017/

Zobacz wszystkie artykuły w cyklu:

  1. Jak zostać Project Managerem? #1 Edukacja
  2. Jak zostać Project Managerem? #2 CV i rozmowa kwalifikacyjna
  3. Jak zostać Project Managerem? #3 Mentoring i coaching kariery
  4. Jak zostać Project Managerem? #4 Oczami Marysi
  5. Jak zostać Project Managerem? #5 Oczami Piotrka
Więcej wpisów autora: Karolina Jarocka

Śniadanie Project Managerów vol. 10!

UPDATE: Basia Rogala z powodów osobistych nie będzie mogła wziąć udziału w...
Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *