Jak zostać Project Managerem? #1 Edukacja

Jak zostać project managerem-1

Dzisiaj tu, na blogu postanowiłam odpowiedzieć na najczęściej zadawane mi przez Was pytanie: jak zostać project managerem?

Na przestrzeni ponad 2 lat, czyli czasu od kiedy prowadzę bloga, to pytanie dostawałam dziesiątki razy, udzieliłam już kilkadziesięciu odpowiedzi, nie znając Was, ani Waszego doświadczenia, jednak za każdym razem starałam się sprostać Waszym oczekiwaniom.

Keyword Tool pokazuje, że pytacie Google o to jak zostać project managerem średnio 50 razy w miesiącu*. Tytułowa fraza w wynikach wyszukiwania Google staje się tym bardziej popularna, im bardziej popularny staje się zawód project managera. Każdego tygodnia spotykam na swojej drodze ludzi zainspirowanych pracą w tym zawodze, dążacych do tego, aby sen się ziścił.

Na początku zaznaczę, że nie ma jednej uniwersalnej drogi, jednej recepty, jednego sposobu. Ścieżka kariery jest czymś bardzo indywidualnym, z jednej strony zależnym od doświadczenia, kwalifikacji i posiadanych predyspozycji, z drugiej strony wielką rolę odgrywa sam rynek pracy – jego wymagania, nasycenie i konkurencja, choć oczywiście nie można pominąć też aspektu, jakim jest po prostu szczęście, przypadek, zdarzenie losowe, które to często decydują o nas za nas.

Wiem już, że chcesz zostać project managerem, więc pytam: dlaczego?

Pamiętam sytuację, kiedy podczas jednego ze spotkań młody chłopak zapytany przeze mnie o to, dlaczego chce uprawiać ten zawód, odparł: – Lubię pieniądze, interesuje mnie życie w luksusie.

Ta odpowiedź w pierwszej chwili wywowałała lekki uśmiech na mojej twarzy. Pomyślalam: czy ja wyglądam jak synonim luksus? (!). Potem zrozumiałam, że to pogoń za pewnym wyobrażeniem, obietnicą pewnego, niemałego zarobku oraz prestiżem zawodowym (w końcu jestem kierownikiem!). W tych wyobrażeniach brakuje miejsca na refleksję, że project manager to jeden z najbardziej stresujacych zawodów, że moda przeminie, a zawód pozostaje.

Jak zacząć?

  1. Studia podyplomowe

Choć osobiście jestem sceptycznie nastawiona do tej formy edukacji w zakresie project managementu, wydaje mi się, że jest to po prostu kwestia uczelni, programu, a ponad wszystko wykładowców. Jedne studia to będzie dobra inwestycja, inne – strata czasu i pieniędzy. Studia w dużej mierze pozbawione są aspektu praktycznego, wykładowcami często są teoretycy – pracownicy naukowi bez doświadczenia praktycznego, a branża zmienia się dynamiczniej niż programy dydaktyczne wielu uczelni. Niemniej jednak, jeśli zdecydujesz się na studia, warto wziąć pod uwagę:

  • Opinie absolwentów uczelni
  • Program zajęć – zwróć uwagę na to, w jak dużym stopniu program oparty jest o część praktyczną (np. warsztaty)
  • Wykładowcy – sprawdź kim są, jakie mają doświadczenie
  • Renomę uczelni :)

2. Szkolenia

Rynek oferuje bardzo szeroki wachlarz szkoleń z zakresu zarządzania projektami, począwszy od szkoleń akredytowanych, certyfikowanych przez szkolenia merytoryczne, prowadzone przez firmy nieposiadające akredytacji.

I znów mamy sytuację, kiedy w jednej grupie spotykają się osoby z różnym poziomem wiedzy, z różnymi doświadczeniami i potrzebami oraz wspólnym dla wszystkich programem. Tu bardzo ważne jest, abyś przed szkoleniem poznał zakres omawianej wiedzy, poznał grupę docelową szkolenia oraz również opinie na temat firmy i trenera.

Szkolenie da Ci pewne wytyczne do dlaszej nauki, punkty zaczepienia, poszerzy Twoją wiedzę. Sporo zależy od Twojej determinacji i uważności – nie śpij na szkoleniu! ;)

Dziedzina zarządzania projektami rozwija się dynamicznie, wbrew pozorom poza procesami oraz narzędziami jest w niej sporo miejsca na kreatywność i innowację. Tego też oczekiwałabym od programów szkoleniowych, aby były kreatywne i innowacyjne, mniej teoretyczne, a bardziej praktyczne, bowiem sztuka radzenia sobie z projektami to umiejętność najcenniejsza.

3. Certyfikaty

Certyfikaty są bardzo pożądane na rynku pracy, choć nie wiem dlaczego :) PRINCE2 stał się najłatwiejszą drogą do upragnionego certyfikatu z zarządzania projektami z uwagi na niski “próg wejścia” – do certyfikacji na poziomie Practitioner (poziom zaawansowany) może przystąpić tak naprawdę każdy, niezależnie od posiadanego doświadczenia zawodowego, warunkiem jest jedynie posiadanie certyfikatu PRINCE2 Foundation (poziom podstawowy).

Zaryzykuję stwierdzenie, że w swoim życiu zawodowym z dużą dozą prawdopodobieństwa nie będziesz mieć okazji, żeby pracować w tej metodyce, a wiedza wyniesiona ze szkolenia w zderzeniu z realiami zarządzania projektami wyda Ci się… abstrakcyjna.

PRINCE2 to brytyjska metodyka rządowa i z całym respektem do stopnia jej zaawansowania i skomplikowania, nie przyda Ci się w życiu. Wiem, co mówię – posiadam ten certyfikat.

Jeśli chcesz zacząć, zacznij uczciwie przede wszystkim względem siebie – odpowiedz sobie na pytanie czy chcesz posiadać wiedzę czy certyfikat. Jeśli to pierwsze, to polecam certyfikat CAMP (Certified Associate in Project Management) akredytowany przez PMI, który potwierdza znajomość podstawowych zagadnień z zarządzania projektami i skierowany jest właśnie do osób początkujących w tej dziedzinie.

Osobiście na żadnej z rozmow rekrutacyjnych (a odbyłam ich kilkanaście) nigdy nikt nie zadał mi pytania odwołującego się wprost do którejkolwiek z metodyk. Zawsze były to pytania potwierdzające raczej umiejetność radzenia sobie z projektowymi wyzwaniami, rozwiązywania problemów czy znajomość metod i narzędzi wspierajacych zarządzanie projektami, a to znów wywodzi się z doświadczenia.

Nie obiecuj sobie, że po zdobyciu certyfikatu będziesz umiał tą wiedzę obronić. Certyfikat jest raczej przypieczętowaniem doświadczenia, a nie sposobem na jego zdobycie.

4. Książki

Wiele razy zapytana o to, jaką książkę polecam, miałam problem z odpowiedzeniam na to pytanie. Po pierwsze dlatego, że sama niewiele branżowych książek czytam, po drugie dlatego, że nie znajdowałam na polskim rynku wydawniczym pozycji naprawdę godnej polecenia, zwłaszcza początkujacym project managerom. Aż do momentu, kiedy ukazała się książka Marcina Żmigrodzkiego właśnie o takim tytule: “Zarządzanie projektami dla początkujących”. Jest to kompedium wiedzy w pigułce – niezbędnik pojęciowy każdego project managera. Ta książka pozwoli Ci zetknąć się z pewnymi pojęciami po raz pierwszy po to, żebyś mógł je zgłębiać w praktyce, po to, żebyś wiedział, że istnieją i w razie chęci pogłebienia wiedzy, miał punkt wyjścia do dalszych poszukiwań.

5. Kursy online

Z kursów online nigdy nie korzystałam, więc ciężko wypowiadać mi się co do efektywności tej metody. Myślę, że sporo zależy od Twoje samodyscypliny, motywacji i umiejętności skupienia. Jak powiedział Jim Ryun: “Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać”. Więc tak, ważny jest jeszcze nawyk zdobywania i utrwalania wiedzy.

Sama bardzo lubię webinary – krótkie formy z możliwością zadawania pytań. Coursea.org oferuje sporo szkoleń z zakresu zarządzania projektami, których poziom oceniany jest dobrze przez oosby, które znam i które wybrane kursy ukończyły.

Nie jestem techniczny. Co teraz?

Właściwie to nic. Ja też nie jestem techniczna. Wielu PM’ów nie jest technicznych i wielu pracodawców tego nie wymaga. Jeśli masz nadal jakieś wątpliwości, polecam Ci moję polemikę z Jakubem Dudkiem na ten temat: “Techniczny kontra techniczny project manager – kogo woli rynek pracy?”. Jest na tyle obszerna, że nie będę tutaj rozpisywać się na ten temat. Wnioski dla sienie wyciągnij sam :)

Nadal nie wiem jak zostać project managerem

Pewnie nadal zadajesz sobie pytanie: Jak zostać project managerem? Odpowiedziałabym, że ponad wszystko aplikować na upragnione stawonowisko. Oczywiście z dozą rozsądku, co oznacza, że oferty z wymaganiami 5+ lat doświadczenia jeszcze nie są dla Ciebie, ale nie znaczy to, że za chwilę nie będą :)

W kolejnych postach z serii “Jak zostać project managerem” dowiesz się:

  • Jak aplikować – od czego zacząć i jak przygotować CV, zdradzę Ci też kilka moich ulubionych metod :)
  • Czym jest mentoring i jakie korzyści daje w procesie zdobywania kwalifikacji project managera
  • Poznasz opinie 2 osób (moich Mentee), którzy niedawno rozpoczęli swoją przygodę z zarządzaniem projektami i właśnie oni z perspektywy osób, które niedawno były na tym miejscu, na którym być może jesteś teraz Ty, odpowiedzą na to nurtujące tytułowe pytanie. Bądź na bieżąco. Jeśli nie chcesz przegapić wpisu, zapisz się do newslettera :)

* Dane dotyczą lutego 2017, zasięg: Polska.

Więcej wpisów autora: Karolina Jarocka

“Rzuć okiem na projekt” – Warsztaty IPMA Young Crew Polska

Warsztaty IPMA Young Crew Polska “Rzuć okiem na projekt” to jednodniowe warsztaty...
Czytaj dalej

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *