Warsztaty Project Managerów vol. 7-10 – cykl “(Nie-) Techniczny PM”

Warsztaty Project Managerów vol. 7-10

Często spotykam się z pytaniem, czy project manager powinien być techniczny. Wraz z Jakubem Dudkiem poświęciliśmy nawet temu zagadnieniu pewien wpis na blogu, w którym konfrontowaliśmy nasze opinie. Artykuł “Techniczny kontra nietechniczny project manager – kogo woli rynek pracy?” opublikowany został w sierpniu 2016 roku. Niby niedawno, a jednak sporo – mam wrażenie – zmieniło się w tej kwestii. 3 lata temu rzeczywiście miałam wrażenie, że konkurowanie na tym polu jest zbyteczne – na rynku pracy IT bowiem znaleźć miejsce mogli zarówno techniczni, jak i nietechniczni project managerowie. Dziś oczekiwania te wyglądają nieco inaczej. Około 90% ofert jakie przeglądam na stanowisko project managera / kierownika projektu w IT zawiera w wymaganiach doświadczenie techniczne. To oczywiście moje subiektywne spostrzeżenie, bardziej wrażenie, niż twarda statystyka. Dotyczy to również wyższych stanowisk – ku mojemu zaskoczeniu (przeszłam ścieżkę project managera, senior project managera, delievry managera oraz engineering directora) rynek także ode mnie zaczął wymagać umiejętności technicznych. Mam tu na myśli właśnie oferty pracy na stanowiska kierownicze wyższego szczebla.

Jakbym zatem dziś odpowiedziała na pytanie czy project manager powinien być techniczny? W dalszym ciągu chcę myśleć, że nie musi, jest bowiem szereg innych zalet, którymi można zrekompensować niebycie technicznym, jednak z całą pewnością mogę stwierdzić: na pewno byłoby mi łatwiej, gdybym rozumiała świat i język programistów.

W odpowiedzi na tę potrzebę stworzyliśmy cykl Warsztatów Project Managerów vol. 7-10 “(Nie-) Techniczny PM”, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć świat IT, naturę projektów informatycznych oraz tajemniczy żargon programistów.

Podczas Warsztatów nie nauczysz się programowania (to zostawmy programistom :)). Poznasz za to strukturę organizacyjną w IT i języki programowania. Rozszyfrujesz, co kryje się pod pojęciami takimi jak: IDE, pull requesty czy “No deploy Fridays”. Dowiesz się czym jest repozytorium danych, czym różnią się środowiska programistyczne, a także jakie zagrożenia niesie ze sobą dług technologiczny. Rozgryziesz różnicę pomiędzy blackbox whitebox testing i odkryjesz co stoi za pojęciem piramidy testów. Zrozumiesz czym różni się architektura monolityczna od mikroserwisów oraz on-premises data centres od cloud computing. Omówimy narzędzia do monitorowania aplikacji oraz sposoby zarządzania ruchem użytkowników, a także kwestie bezpieczeństwa aplikacji.

Pomysłodawcą i autorem całego cyklu Warsztatów “(Nie-) Techniczny PM” jest Maciej Bieniasz, który swoją przygodę z IT zaczął już na studiach, będąc testerem w jednej z międzynarodowych firm telekomunikacyjnych. Zacięcie techniczne skierowało jednak Macieja na ścieżkę programisty C++, kiedy stawiał pierwsze kroki w rozwoju oprogramowania do stacji nadawczej. Dziś łączy wiedzę techniczną z pasją do zarządzania projektami. Stale zgłębia nowe, technologiczne trendy i chętnie dzieli się swoją wiedzą, o czym przekonacie się już podczas najbliższych Warsztatów Project Managerów vol. 7! 

Plan wydarzeń w cyklu “(Nie-) Techniczny PM” przedstawia się następująco:

  • Warsztaty Project Managerów vol. 7: Jak zrozumieć programistę backend’owego”, termin: 11.01.2020
  • Warsztaty Project Managerów vol. 8: “Jak zrozumieć programistę frontend’owego i testera”, termin: 15.02.2020
  • Warsztaty Project Managerów vol. 9: Architektura aplikacji”, termin: 14.03.2020
  • Warsztaty Project Managerów vol. 10: Jak monitorować aplikacje”, termin: 25.04.2020

Informacje organizacyjne

  • Gdzie: Ocado, ul. Pawia 9, Kraków (budynek High5, piętro 5)
  • Kiedy: 11.01. | 15.02. | 14.03. | 25.04., godz. 10:00
  • Cena: 90 zł/ osobę; kupując bilety na wszystkie 4 Warsztaty, otrzymujesz rabat :)
  • Zapisy: klik!

Czy wyobrażasz sobie lepszą okazję do  zgłębiania wiedzy technicznej? :) Nie zabraknie rozmów w kuluarach, słodkości i napojów, a także świetnej atmosfery, którą – mamy nadzieję – będziesz tworzyć razem z nami! Nie zwlekaj z zapisami, ilość miejsc jest ograniczona.

Więcej wpisów autora: Karolina Jarocka

Śniadanie Project Managerów vol. 3!

W Nowy Rok wchodzimy z nową energią! Zamiast postanowień mamy cel: chcemy,...
Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *