Project Manager – Superman na rynku pracy!

Project manager - Superman na rynku pracy

Zapewne kiedy myślisz o cieniach i blaskach pracy project managera, blask Cię oślepia. Kiedy myślisz o glorii i chwale, jakie mu towarzyszą, w Twojej głowie rozbrzmiewają fanfary. To taki Superman project managementu – obdarzony nadludzkimi zdolnościami strażnik projektów. A skoro są wielkość i świetność, to są też pieniądze i sława. No i odwieczna ciekawość: ile zarabia ten człowiek sukcesu i czy nie zalała go jeszcze fala satysfakcji lub duma nie rozparła na dobre?

Jeśli jesteś już PM’em, to wiesz, że sukces – jeśli przyszedł – oprócz tego, że ma swój smak, ma też swoją ceną. Wiesz, że lata pracy i doświadczeń są czymś okupione, a nadludzko uzdolnieni superbohaterowie są tylko w amerykańskich filmach. Masz świadomość, że satysfakcja nie jest czymś trwałym i stałym, a czas zamienia dumę w pokorę. Patrząc wstecz, zdajesz sobie sprawę z tego, ile już osiągnąłeś, ale kiedy patrzysz przed siebie, jeszcze czasem widzisz horyzont – wiesz, ile jeszcze możesz. A czasem już tylko ścianę – wiesz, że dalej nie pójdziesz.

Zastanawiasz się czy Twoja pensja jest adekwatna do Twojej wartości na rynku pracy (przyziemna refleksja), czy stosunek czasu pracy, starania i zaangażowania jest proporcjonalny do satysfakcji (wchodzisz na poziom trudno mierzalny). I w końcu zadajesz sobie pytanie o cel i sens (jesteś już na poziomie metafizycznym). Myślisz o podwyżce albo o zmianie. I pojawia się pytanie: quo vadis?

Wiek i płeć, czyli superbohater w liczbach

Według portalu Goldenline osoby pomiędzy 25. a 34. rokiem życia stanowią najliczniejszą grupę wiekową wśród project managerów (50,7%) w branży IT. Potem jest nas coraz mniej. Po 55. roku życia zaledwie 3,8%. To nie jest zawód dla starszych ludzi?

Wiek pracowników na stanowisku IT Project Manager/Źródło: Goldenline.pl/

30 lat to czas na zmiany czy na ewakuację? Według mnie wiek 30-35 lat to czas, kiedy następuje związanie z branżą lub przekwalifikowanie, a raczej ewoluowanie w innym kierunku, ale na bazie już zdobytej wiedzy. Kiedy się zwiążesz, chcesz iść dalej (czyt. wyżej w strukturach) tą samą drogą. Kiedy zdecydujesz się na zmianę kursu, z niemałym bagażem doświadczeń, wyruszasz w zupełnie inną stronę. To czas, kiedy masz nowe cele i horyzonty, ciekawość początkującego i znów „full energy mode”, ale masz też stabilny grunt pod nogami i poukładane w głowie. Po prostu misja Supermana się zmienia.

Również z informacji statystycznych serwisu Goldenline wynika, że na stanowisku kierownika projektów w branży IT pracuje 46% kobiet – rośniemy w siłę i przynajmniej w tej dziedzinie nie musimy zabiegać o parytet.

Według badań przeprowadzonych przez Jack’a Zengera and Joseph’a Folkmana (amerykańskich trenerów bieznesu i coach’ow, założycieli firmy Zenger Folkman, specjalizującej się w tworzeniu programów szkoleniowych z zakresu przywództwa dla największych firm na świecie, między innymi: Deloitte, General Mills, Lexis Nexis czy Uniwersyteu Yale), opublikowanych w 2012 roku na łamach Harvard Business Review, kobiety aż w 12 spośród 16 kompetencji składających się na profil wybitnego przywódcy, są oceniane lepiej od mężczyzn. Like it!

Project Manager na rynku pracy | Twoje Drzwi do IT

Czy polecę za to w kosmos? Zarobki IT project managera

I w końcu to, co podobno szczęścia nie daje – pieniądze. Ile zarabia PM? To zależy. Od struktur, w jakich pracujesz. Od branży, od doświadczenia, posiadanych certyfikatów i kompetencji, skali prowadzonych projektów i uznania pracodawcy, ale wiem, że nie o taką odpowiedź Ci chodzi. Zanim przejdziemy do konkretów, jedno mogę powiedzieć z całą pewnością – project managerowie nie należą do 1% oligarchów, którzy posiadają tyle, co połowa ludności na świecie.

Również według tego samego źródła (Goldenline) zarobki project managera w branży IT wahają się (dość duża rozpiętość, jak na wahanie) pomiędzy 2 500 zł a 15 000 zł (nie udało mi się ustalić czy netto, czy brutto – stawiam na netto).

Często słyszę pytanie: ile zarabia początkujący project manager? Z tym “początkowaniem” bywa różnie. Początkujący po studiach czy początkujący jako PM, ale z doświadczeniem w branży? W tym pierwszym przypadku czasem zaczyna się od minimalnie płatnego stażu / nieodpłatnych praktyk lub od stanowiska juniora, to drugie może być np. wynikiem awansu horyzontalnego (poprzez zmianę działu w ramach firmy lub zmianę pracy, np. analityk zostaje project managerem). W tym pierwszym przypadku, jeśli mowa o etacie, możesz spodziewać się 2 500 – 3 500 zł netto. Jeśli w wymaganiach jest napisane “certyfikat is a plus”, a Ty go masz, możesz liczyć na odrobinę więcej. Rynek chętnie też zapłaci za znajomość języka obcego lub wiedzę techniczną czy specjalistyczną z danej branży. W drugim przypadku sam wiesz najlepiej, ile obecnie zarabiasz i jaki jest Twój próg satysfakcji finansowej.

Nasycony rynek czy zawód przyszłości?

Ilość project managerów rośnie, ale rosną też wymagania. To, co wystarcza dziś, przestanie wystarczać jutro. Następuje rozdrobnienie na poziomie specjalizacji, poszerza się wachlarz kwalifikacji wymaganych na to stanowisko. Rola project managera przestanie sprowadzać się tylko do specjalisty w dziedzinie zarządzania projektami. Project manager wejdzie na poziom operacyjny i strategiczny.

Według Forbes’a project manager to zawód przyszłości. Wynika to z faktu zarządzania zmianą, dostosowywania się do nieustannie zmieniającego się otoczenia oraz wymagań biznesowych.

W świecie, w którym tak naprawdę jedyną pewną rzeczą jest zmiana, największą zaletą wydaje się umiejętność adaptacji. 

/Forbes/

Bu­re­au of Labor Sta­ti­stics prognozuje, że wśród managerów przyszłości najbardziej pożądani będą ci, którzy będą mieć mocno rozwinięte kompetencje międzyludzkie oraz umiejętność planowania – to wpisuje się w zawód project managera. Kompetencje, których project managerowie powinni nabyć to umiejętność zwiększenia wydajności pracy przy obniżeniu kosztów.

Wizjonerzy już dziś przygotowują się do lotu w kosmos. Już dziś dostrzegają potrzebę zmian, zdobycia dodatkowych kwalifikacji, podniesienia swoich umiejętności. Ich wyobraźnia sięga dalej niż horyzont. Project management to pewien trend, fala, na której płynie spora część osób z mojego pokolenia. Utrzymają się na niej najsilniejsi, wyspecjalizowani, uzbrojeni w kompetencje miękkie i wizjonerskie okulary managerowie – urodzeni Supermani. Jeśli chcesz wiedzieć jak zostać project managerem i dołączyć do ich grona, koniecznie zapoznaj się z ofertą szkoleń i konsultacji online w “Twoje Drzwi do IT” i rozpocznij swoją przygodę z zarządzaniem projektami!

Więcej wpisów autora: Karolina Jarocka

Śniadanie Project Managerów vol.1!

Śniadanie uważane jest za najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego więc nie...
Czytaj dalej

3 komentarze

  • Bardzo dziękuję za odpowiedź, przyznam że mnie trochę zaskoczyła. Czyli czas uwierzyć w siebie i działać :-) Książka już zakupiona :-)
    Pozdrawiam serdecznie i wszystkiego dobrego życzę!

  • Witam,
    Mam pytanie – jak zacząć? Pracuje w branży IT i jestem zainteresowana rozwojem jako PM, niestety nie wiem jak to zrobić. Obecne stanowisko nie pozwala na rozwój w tym kierunku, pracy mam aż za dużo i mamy już PMa. Nie mogę sobie pozwolić na zmianę pracy i startować jako junior ze względów finansowych. Czy mogłaby Pani coś doradzić na początek? Oczywiście książki i szkolenia, ale nikt mnie nie przyjmie na takie stanowisko bez doświadczenia.

    Pozdrawiam.

    • Dzień dobry :) Wszystkim, którzy zwracają się do mnie z tym pytaniem, zawsze radzę to samo – aplikować na wymarzone stanowisko! Tak, tak, mówię całkiem serio! Idealny moment nie nadchodzi nigdy. Zastanów się jakie masz atuty, kompetencje, mocne strony wynikające z Twojego dotychczasowego doświadczenia, a które mogłabyś przekuć na te wymagane w pracy project managera. Jestem pewna, że takie się znajdą! Zadbaj o CV, zdobądź wiedzę na temat zarządzania projektami (proponuję na początek: https://kjarocka.pl/recenzje/zarzadzanie-projektami-dla-poczatkujacych-recenzja/) i ruszaj na podbój rynku pracy. I porzuć przekonanie, że NIKT Cię nie przyjmie do pracy bez doświadczenia. Jestem idealnym dowodem na to, że tak nie jest ;) Poza tym doświadczenie w IT już masz, a to jest ogromnym atutem :) Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *