Zrównoważone Zarządzanie Projektami w służbie ekologii

Zrównoważone Zarządzanie Projektami

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak szybko zmienia się klimat. Lodowce topnieją, kurczą się zasoby naturalne, na planecie jest coraz więcej ludzi, którzy potrzebują dostępu do wody i żywności.

Kluczowe wyzwania, jakie stoją przed całym światem:

  • Mamy mniej niż 9 lat, aby uniknąć katastrofalnych skutków zmian klimatycznych, m.in. podniesienia poziomu morza, ocieplenia klimatu, migracji klimatycznych, ekstremalnych zjawisk pogodowych 
  • Niestety, wciąż żyjemy tak, jakby ten problem nie istniał lub jakby ktoś inny miał go za nas rozwiązać 
  • Każdego roku zaciągamy dług ekologiczny u naszej planety – nadmiernie eksploatujemy Ziemię, pozbawiając przyszłe pokolenia jej zasobów 
  • Nasze rosnące zapotrzebowanie na zasoby przekracza możliwości Ziemi. Aby je zaspokoić potrzebujemy nie jednej, ale 1,75 planety 

Zrównoważone Zarządzanie Projektami

Za nami Śniadanie Project Managerów vol. 26, którego tematem było Zrównoważone Zarządzanie Projektami. Pewnie zastanawiasz się, co klimat i topniejące lodowce mają wspólnego z tematem wydarzenia. Okazuje się, że bardzo dużo.

Całe organizacje, jak i project managerowie na swoim poziomie mają ogromny wpływ na losy naszej planety poprzez wdrożenie standardów Zrównoważonego Zarządzania Projektami.

Zrównoważone Zarządzanie Projektami lub inaczej Green Project Management to (i tu posłużę się cytatem) “podejście do zarządzania projektami, integrujące kluczowe elementy zrównoważenia. Na GPM składają się: 

  • standard P5®
  • ocena zrównoważenia projektów GPM360®
  • metodyka zarządzania projektami PRISM®

Standard P5 wskazuje aspekty środowiska:

– społecznego (People), 

– naturalnego (Planet), 

– ekonomicznego (Prosperity

– oraz aspekty projektowe: produkt (Product) oraz proces (Process).”

Tyle definicji, a jak wygląda to w praktyce?

Nie wystarczy tylko “dowieźć” projekt w określonym czasie, budżecie i zakresie. Dziś powinniśmy myśleć w znacznie szerszej i długoterminowej perspektywie, dlatego wyróżniamy aż 8 dodatkowych kompetencji niezbędnych do zarządzania projektami w sposób zrównoważony.

1. Analiza wpływu projektu na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo

Analiza wpływu projektu na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo ma dać odpowiedź na pytanie jak Twój projekt, jego produkty i procesy, oddziałują na ziemię, powietrze, wodę,  jak również na florę, faunę, zużycie energii i zasobów, na ludzi, społeczeństwa i społeczności. 

2. Praktyczna implementacja Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ w projekty

Cele Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals, skr. SDGs) to plan działania na rzecz przemian i przeobrażeń świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń. 

3. System raportowania Global Reporting Initiative

Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju (ang. Global Reporting Initiative, skr. GRI) jest narzędziem umożliwiającym organizacjom prowadzenie działalności w przejrzysty sposób. Pozwala na angażowanie inwestorów, pracowników oraz pozostałych interesariuszy. Raport ten dostarcza informacji na temat oddziaływania organizacji na gospodarkę, środowisko i społeczeństwo. Obejmuje zarówno wpływ bieżących działań operacyjnych, jak również realizowanych projektów i programów.

4. Odpowiedzialna komunikacja

Odpowiedzialna komunikacja obejmuje transparentne informowanie interesariuszy projektu w organizacji i poza nią o oczekiwanych efektach projektu, jak i procesach projektowych. Służy m.in. zwiększeniu zrozumienia, wsparcia i zaangażowania interesariuszy projektu dla działań organizacji.

5. Etyczny łańcuch wartości

Etyczny łańcuch wartości wymaga od nas weryfikacji źródeł pochodzenia zasobów wykorzystywanych w projekcie: czy zostały pozyskane bądź wytworzone w sprawiedliwych, etycznych warunkach, czy nie bazują na wykorzystywaniu pracy nieletnich, w jaki sposób są utylizowane wytwarzane produkty po okresie ich użytkowania czy jaki okres życia produktów założono w ramach projektu.

6. Rozwój ludzi poprzez projekt w organizacji

Zrównoważone Zarządzanie Projektami stawia ca cel rozwój ludzi w ramach organizacji, a także wzrost poziomu świadomości i kompetencji kierowników projektów oraz członków zespołów projektowych dzięki wykorzystaniu narzędzi i rozwiązań opracowanych przez GPM – mają oni zwiększać świadomość wśród członków zespołu odnośnie wpływu projektu na środowisko, społeczeństwo i gospodarkę.

7. Zrównoważone zarządzanie zasobami

Zrównoważone zarządzanie zasobami ma na celu ograniczenie kosztów cyklu życia produktu (wytworzenie, dystrybucja, eksploatacja i utylizacja) poprzez ograniczenie emisji szkodliwych substancji do środowiska (np. CO2), a także zwiększenie wykorzystanie zasobów odnawialnych, recyklingu czy ponownego użycia zasobów. 

8. Ekonomia obiegu zamkniętego 

Ekonomia obiegu zamkniętego dąży do zminimalizowania zużycia surowców i ilości odpadów, a także emisji i utraty energii poprzez zastosowanie regeneracyjnego systemu gospodarczego. Jego celem jest zmniejszenie ilość odpadów produkcyjnych dzięki ich wykorzystywaniu jako surowców w innych procesach.

Jak dziś firmy działają na rzecz ekologii?

Mimo globalnych problemów branży lotniczej, Wizz Air chce się stać najbardziej ekologiczną linią z najbardziej zaawansowaną technologicznie flotą “zielonych” samolotów.

W rozmowie z Re:view József VáradiCEO Wizz Air mówi, że to nie “greenwashingowy” slogan. “To rzeczywistość. Niskie koszty, zrównoważony biznes, ekologia, zmniejszanie węglowego śladu — to wszystko opłaca się nie tylko światu, ale też nam. Zresztą rośnie właśnie nowa generacja klientów, która będzie zwracać uwagę na takie rzeczy. Nowe technologie, które pozwolą nam stać się bardziej zieloną linią, witamy z entuzjazmem” – podkreśla.

Sii Polska świętuje 15. urodziny ekologicznymi muralami antysmogowymi, które w sumie redukować będą tyle zanieczyszczeń oraz pochłaniać smog, co ponad 1 000 drzew. “Warto brać przykład z Sii Polska. Jak już świętować swoje 15-lecie, to niech to będzie radosne, ale również ekologiczne celebrowanie” – podsumowuje Paweł Lisowski, prezes Fundacji EcoEvolution.org.

Firma InPost wspiera rozwój polskich miast zgodnie z ideą “smart city” oraz “green city” – przez oferowanie mieszkańcom nowoczesnych usług, rozwój optymalnej i ekologicznej sieci Paczkomatów oraz działania na rzecz poprawy jakości powietrza i ochrony klimatu. Paczkomaty InPost są najbardziej ekologiczną formą zakupów internetowych. Z analiz InPostu wynika, że zamówienie przesyłki do paczkomatu zmniejsza emisję CO2 nawet o 75% w porównaniu do dostawy bezpośrednio do domu klienta. Tylko w 2020 roku dostawy do Paczkomatów InPost ograniczyły emisję CO2 o ponad 180.000 ton. 

W firmie Bosch, dział Automotive wspólnie z Fundacją Aeris Futuro będą sadzić 4 000 drzew dla środowiska. Powstały las przyczyni się do absorpcji około 300 ton CO2 (wyliczenia Fundacji Aeris Futuro).

Rok do obowiązkowego raportowania ESG zgodnie z dyrektywą UE

8 grudnia odbędzie się III Kongres Dobrych Praktyk ESG / SDG / CSR. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się jak budować strategie oparte na zrównoważonym rozwoju, jakie są istotne elementy raportowania ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance), poznają przykłady współpracy branżowej na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi oraz usłyszą o odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji.

Został już tylko rok do obowiązkowego raportowania ESG zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej. Można byłoby przypuszczać, że firmy chętnie wdrażają standardy Green Project Management. Czy tak jest w rzeczywistości? Okazuje się, że nie, bowiem uważają wdrożenie standardów GPM za drogie i nie widzą w tym korzyści biznesowych. Zrównoważone Zarządzanie Projektami wymaga często zmian technologicznych, procesowych czy biznesowych, które póki co, często są kosztowniejsze niż kary z tytułu niedostosowania do wymagań regulatorów, ale to znów perspektywa krótkowzroczna.

Realizacja projektów zobowiązuje nas do myślenia o ich długofalowych skutkach dla świata i Ziemi. Jest to spojrzenie na cały, szeroki kontekst, przy czym należy pamiętać, że wdrożenie standardów GPM przynosi efekty w perspektywie kilku-, a nawet kilkunastoletniej.

Czy szereg regulacji międzynarodowych wymusi troskę o dobro Ziemi? Jakie są Twoje doświadczenia? Podziel się nimi w komentarzu. Napisz też, czy znasz jakieś firmy z branży technologicznej lub IT, które wdrażają praktyki Zrównoważonego Zarządzania Projektami i propagują wśród swoich pracowników znajomość wyżej wymienionych kompetencji.

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli temat jest dla Ciebie świeży i chcesz go zgłębić, to nasza prelegentka ze Śniadania Project Managerów vol. 26, Ewa Bednarczyk, poleciła podręcznik: “Zrównoważone Zarządzanie Projektami – podręcznik GPM” przygotowany przez GPM Global. Odwiedź również stronę http://pm2pm.pl/, gdzie znajdziesz szkolenia z tego zakresu oraz uzyskasz możliwość zdobycia certyfikatu. Altkom Akademia, która śledzi globalne trendy, także wprowadza szkolenia ze Zrównoważonego Zarządzania Projektami PRiSM™ Practitioner do swojej oferty po nawiązaniu współpracy z GPM EMEA.

Jedno jest pewne — niezależnie, czy zdecydujesz się wejść na ścieżkę Zrównoważonego Zarządzania Projektami, musisz wiedzieć, że nie jest to chwilowy trend. Postępujące globalne zmiany środowiskowe i społeczne wyznaczają nowe kierunki również w zarządzaniu projektami oraz prowadzeniu biznesu. Nie warto zostawać w tyle.

Więcej wpisów autora: Magdalena Guzik

Zrównoważone Zarządzanie Projektami w służbie ekologii

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak szybko zmienia się klimat. Lodowce...
Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *