“Excel dla menedżera” – recenzja i konkurs!

Excel dla menedżera

“Excel dla menedżera” autorstwa Jacka Cypryjańskiego, Anny Borawskiej i Tomasza Komorowskiego to kolejna książka z serii poradników dla menedżerów, wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN.

Początkowo wydała mi się kolejnym podręcznikiem mówiącym jak pisać formuły, sortować dane czy wykonywać operacje na kolumnach, wierszach i komórkach. Ponieważ Excel nigdy nie był dla mnie zmorą, a wręcz jest narzędziem, z którego (obok Outlooka) korzystam najczęściej, nie sądziłam, że coś jeszcze na tym poziomie może mnie zaskoczyć. Myliłam się. Zaskoczył mnie koncepcja autorów.

Chcesz, aby ta książka była Twoja? Wejdź na stronę https://www.facebook.com/kjarocka/ i weź udział w konkursie! Nie musisz być menedżerem, żeby zostać Excel Masterem!

Dlaczego warto sięgnąć po “Excel dla menedżera”?

Książka zawiera przykłady analiz, zestawień kosztów, obliczeń i raportów, a wszystko to poparte opisem konkretnej sytuacji w przedsiębiorstwie. Są to zatem studia przypadków, które pokazują jak dostępne dane zostały “przekute” na rozwiązanie określonego problemu. Excel to wszak tylko narzędzie, ale umiejętne operowanie na danych z jego pomocą, daje nam do ręki argumenty do dyskusji i podjęcia decyzji biznesowych.

Liczby to kopalnia wiedzy, ale bardzo często:

  • Nie poświęcamy im uwagi i traktujemy jako tę nudną część pracy (zwłaszcza “prawopółkulowcy”)
  • Nie umiemy ich wykorzystać – nie potrafimy zbudować wiarygodnych raportów, statystyk czy wykresów
  • Nie umiemy ich zinterpretować – patrzymy na nie i nie widzimy nic wartościowego

Książka ta pokazuje właśnie jak z pomocą danych (często wyeksportowanych z różnych systemów zewnętrznych) i Excela znaleźć odpowiedź na postawione sobie biznesowe pytania, np. Którzy z klientów składających dotychczas zamówienia regularnie, zaczęli kupować mniej?

Takie informacje pomogą nam w podjęciu decyzji np. o wprowadzeniu działań promocyjnych dla określonej grupy klientów lub zdiagnozowaniu przyczyn spadku sprzedaży w określonym segmencie produktów.

Wykorzystane przez autorów przykłady pochodzą z rynku polskiego, z firm różnych rozmiarów i o różnej skali problemów. Wszystkie przedstawione zadania prezentują zastosowanie Excel’a 2013. Książka nie wymaga i nie uczy znajomości makr.

Poradnik składa się z 12 rozdziałów, z których każdy poświęcony jest jednemu studium przypadku, a każdy omawiany przypadek, składa się z definicji problemu, opisu rozwiązania, implementacji rozwiązania w postaci analizy danych wraz z zaawansowaną częścią praktyczną (pracą z arkuszem kalkulacyjnym Excel 2013) oraz z zadań do samodzielnego wykonania.

Dodatkowo na końcu książki można znaleźć 6 załączników, które pokazują podstawowe operacje na arkuszu kalkulacyjnym takie jak zarządzanie arkuszami, zaznaczanie obszarów arkuszy, kopiowanie i wklejanie danych, automatyczne wypełnianie komórek, blokowanie i ukrywanie kolumn i wierszy czy wstawianie i usuwanie kolumn, wierszy i komórek.

Prezentowane w książce do każdego studium przypadku arkusze danych można pobrać na stronie http://casebook.pwn.pl/, co jest ogromnym plusem, ponieważ czytelnik przed przystąpieniem do zadania nie musi każdorazowo przygotować danych wejściowych do niego.

Książka skierowana do menedżerów tak naprawdę będzie pomocna dla każdego, kto w swojej codziennej pracy korzysta z Excela, przetwarza duże ilości danych, przygotowuje statystyki i raporty. Będzie pomocna, ale również inspirująca.

Czasem przez głowę przeszła mi myśl, że w obliczu tylu nowych narzędzi, programów, baz danych Excel powoli zaczyna tracić na atrakcyjności (nawet pomimo kolejnych wersji). Jednak ten tradycyjny arkusz danych wciąż pozostaje niezastąpionym narzędziem przy podejmowaniu ważnych decyzji biznesowych; z jednej strony jest bardzo zaawansowanym narzędziem, z drugiej strony jest stosunkowo przystępny (każdy właściwie nawet bez szkolenia jest w stanie wykonać na nim podstawowe operacje), jak również jest szeroko dostępny – śmiało można powiedzieć, że jest chyba w każdej firmie. Szybko więc nie przejdzie do lamusa, warto zatem osiągnąć w nim poziom ekspercki. Książka “Excel dla menedżera” na pewno w tym pomoże.

 

Więcej wpisów autora: Karolina Jarocka

Śniadanie Project Managerów vol. 5!

Tym razem plan na Śniadanie był inny – prelegentem miał być jeden...
Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *