“Scrum, czyli jak robić dwa razy więcej, dwa razy szybciej” – recenzja

Scrum, czyli jak robić dwa razy więcej, dwa razy szybciej

Scrum stał się sprzymierzeńcem project managerów, którzy coraz chętniej wcielają się w rolę Scrum Masterów lub Product Ownerów. Trudna do zmiany mentalność przychodzi wtedy, kiedy zaczynasz dostrzegać korzyści, jakie daje Scrum, a te niewątpliwie są.

Nie jestem jeszcze na etapie myślenia, że Scrum jest lekarstwem na wszystko, antidotum na całe projektowe zło, ale myślę, że jest alternatywą, której wiele projektów potrzebuje, a wręcz wymaga. Dziś polecam Ci lekturę, która lepiej pozwala zrozumieć praktyczne aspekty zastosowania Scruma i przede wszystkim przybliży Ci jego historię i genezę.

Scrum, czyli jak robić dwa razy więcej, dwa razy szybciej

Na polskim rynku niedawno pojawiła się kolejna książka Jeff’a Sutherlanda: „Scrum, czyli jak robić dwa razy więcej, dwa razy szybciej” (ang. Scrum. The art of doing twice the work in half the time, w oryginale wydana w 2014 roku) wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN, która jest kolejną publikacją autora poświęconą temu zwinnemu podejściu, jednak pierwszą, która w tak dużym stopniu czerpie z wielu różnych doświadczeń i prowadzi przez świat Scruma, pokazując jego zastosowanie w realnym świecie.

Jeff Sutherland, obok Kena Shwabera, jako współtwórca Scruma wydaje się najbardziej uprawniony do nauczania go i wprowadzania w jego arkana, co też na łamach niniejszej książki uczynił.

O czym jest ta książka?

O efektywności – jednostek i całych zespołów, o oszczędności – czasu i pieniędzy, o produktywności firm i przedsięwzięć, o praktycznym i udanym zastosowaniu Scruma opowiedzianym w mnogości i różnorodności historii.

Skala projektów, w których Scrum odniósł niewątpliwy sukces i pozwolił oszczędzić miliony dolarów przekonuje czytelnika do innowacyjności i atrakcyjności tej metody. Wiele wątków odnosi się do świata armii i sił zbrojnych, co przenosi ją w inny wymiar niż wytwarzanie oprogramowania.

Książka prowadzi czytelnika przez wszystkie aspekty Scruma, począwszy od ról, przez wydarzenia, po artefakty, choć w żadnym wypadku nie jest to podręcznik teoretyczny, a raczej opowieść, która pozwala zrozumieć genezę tej metody i jej założenia. Dzięki doskonałemu przekładowi język tej pozycji jest bardzo przystępny i zrozumiały, a tytuły rozdziałów metaforyczne. W ogóle styl wypowiedzi samego autora jest bardzo spójny i ustrukturyzowany.

Dla kogo jest ta książka?

Na pewno dla osób, które znają teoretyczne podstawy Scruma, dla zaawansowanych praktyków, jak i dla początkujących, jednak wymaga znajomości Scrum Guide’a i tym samym fundamentalnych założeń Scruma. Myślę jednak, że największą wartość daje osobom, które miały okazję pracować z wykorzystaniem tej metody, ponieważ pozwala skonfrontować własne doświadczenia z doświadczeniami autora. Pozwala znaleźć odpowiedzi na pytania, które przychodzą wraz z doświadczaniem Scruma, choć nie jest to typowy poradnik.

Czy warto po nią sięgnąć?

Zdecydowanie tak. “Scrum, czyli jak robić dwa razy więcej, dwa razy szybciej” czyta się jak opowieść i to odróżnia tą pozycję od klasycznych poradników. Nie nakazuje, a pokazuje i uświadamia. Czytając ją, możemy odnieść wrażenie, że Scrum to synonim sukcesu w świecie projektów. Ma charakter mądrości zaczerpniętych z pokoleń, a tak naprawdę z projektów i doświadczeń.

Ponadto zdumiewa fakt, jak wiele autorowi udało się przekazać w tak niewielkiej objętościowo formie (książka ma niespełna 240 stron). Czasem mam wrażenie, że zakorzeniło się nam myślenie, że to, co wartościowe musi mieć znamiona „biblii” i być grube, choć w rzeczywistości takich książek nie czytamy. Książka Sutherlada pokazuje, że w sensownej objętościowo formie można zawrzeć wiele lat doświadczeń i nie trzeba czynić z niej poradnika, aby dawała praktyczną wartość.

Więcej wpisów autora: Karolina Jarocka

Śniadanie Project Managerów vol. 20!

Z pewnością można powiedzieć, że ostatnie tygodnie wywróciły życie do góry nogami...
Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *