“Scrum, czyli jak robić dwa razy więcej, dwa razy szybciej” – recenzja

Scrum, czyli jak robić dwa razy więcej, dwa razy szybciej

Scrum stał się sprzymierzeńcem project managerów, którzy coraz chętniej wcielają się w rolę Scrum Masterów lub Product Ownerów. Trudna do zmiany mentalność przychodzi wtedy, kiedy zaczynasz dostrzegać korzyści, jakie daje Scrum, a te niewątpliwie są.

Nie jestem jeszcze na etapie myślenia, że Scrum jest lekarstwem na wszystko, antidotum na całe projektowe zło, ale myślę, że jest alternatywą, której wiele projektów potrzebuje, a wręcz wymaga. Dziś polecam Ci lekturę, która lepiej pozwala zrozumieć praktyczne aspekty zastosowania Scruma i przede wszystkim przybliży Ci jego historię i genezę.

Scrum, czyli jak robić dwa razy więcej, dwa razy szybciej

Na polskim rynku niedawno pojawiła się kolejna książka Jeff’a Sutherlanda: „Scrum, czyli jak robić dwa razy więcej, dwa razy szybciej” (ang. Scrum. The art of doing twice the work in half the time, w oryginale wydana w 2014 roku) wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN, która jest kolejną publikacją autora poświęconą temu zwinnemu podejściu, jednak pierwszą, która w tak dużym stopniu czerpie z wielu różnych doświadczeń i prowadzi przez świat Scruma, pokazując jego zastosowanie w realnym świecie.

Jeff Sutherland, obok Kena Shwabera, jako współtwórca Scruma wydaje się najbardziej uprawniony do nauczania go i wprowadzania w jego arkana, co też na łamach niniejszej książki uczynił.

O czym jest ta książka?

O efektywności – jednostek i całych zespołów, o oszczędności – czasu i pieniędzy, o produktywności firm i przedsięwzięć, o praktycznym i udanym zastosowaniu Scruma opowiedzianym w mnogości i różnorodności historii.

Skala projektów, w których Scrum odniósł niewątpliwy sukces i pozwolił oszczędzić miliony dolarów przekonuje czytelnika do innowacyjności i atrakcyjności tej metody. Wiele wątków odnosi się do świata armii i sił zbrojnych, co przenosi ją w inny wymiar niż wytwarzanie oprogramowania.

Książka prowadzi czytelnika przez wszystkie aspekty Scruma, począwszy od ról, przez wydarzenia, po artefakty, choć w żadnym wypadku nie jest to podręcznik teoretyczny, a raczej opowieść, która pozwala zrozumieć genezę tej metody i jej założenia. Dzięki doskonałemu przekładowi język tej pozycji jest bardzo przystępny i zrozumiały, a tytuły rozdziałów metaforyczne. W ogóle styl wypowiedzi samego autora jest bardzo spójny i ustrukturyzowany.

Dla kogo jest ta książka?

Na pewno dla osób, które znają teoretyczne podstawy Scruma, dla zaawansowanych praktyków, jak i dla początkujących, jednak wymaga znajomości Scrum Guide’a i tym samym fundamentalnych założeń Scruma. Myślę jednak, że największą wartość daje osobom, które miały okazję pracować z wykorzystaniem tej metody, ponieważ pozwala skonfrontować własne doświadczenia z doświadczeniami autora. Pozwala znaleźć odpowiedzi na pytania, które przychodzą wraz z doświadczaniem Scruma, choć nie jest to typowy poradnik.

Czy warto po nią sięgnąć?

Zdecydowanie tak. “Scrum, czyli jak robić dwa razy więcej, dwa razy szybciej” czyta się jak opowieść i to odróżnia tą pozycję od klasycznych poradników. Nie nakazuje, a pokazuje i uświadamia. Czytając ją, możemy odnieść wrażenie, że Scrum to synonim sukcesu w świecie projektów. Ma charakter mądrości zaczerpniętych z pokoleń, a tak naprawdę z projektów i doświadczeń.

Ponadto zdumiewa fakt, jak wiele autorowi udało się przekazać w tak niewielkiej objętościowo formie (książka ma niespełna 240 stron). Czasem mam wrażenie, że zakorzeniło się nam myślenie, że to, co wartościowe musi mieć znamiona „biblii” i być grube, choć w rzeczywistości takich książek nie czytamy. Książka Sutherlada pokazuje, że w sensownej objętościowo formie można zawrzeć wiele lat doświadczeń i nie trzeba czynić z niej poradnika, aby dawała praktyczną wartość.

Więcej wpisów autora: Karolina Jarocka

Dekalog PM’a i testera – porozumienie w służbie jakości

Testerzy stanowią część zespołu projektowego, choć często do projektu włączani są zbyt...
Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *